İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cumhuriyet Dönemi
  3. Ankara Antlaşması

Ankara Antlaşması

Ankara Antlaşması, 1921 yılında Fransa ile imzaladığımız anlaşma ile ilgili kısa bir yazı. Ders notu olarak da kullanılabilir.

ankara-antlasmasi
1

Ankara Antlaşması yıl içinde Ankara’nın yabancı devletlerle temasları başlamıştı. Bu devletlerden birisi de Fransa idi. Suriye ve Güney Anadolu’da mukavemet karşılaşan Fransa, Almanya’nın geleceği ile ilgili İngiltere’yle ters düşmekteydi. Fransa ile olan ilişkiler İngilizlerle olanın aksine olumlu gitmiş ve iki taraf 20 Ekim’de bir İtilaf-name imzalamıştı. Bu Ankara için siyasi bir başarı idi. İlk maddede açık bir şekilde iki devlet arasındaki savaş durumunun biteceği belirtiliyordu. Esirler mübadele edilecekti. Süleyman Şah’ın mezarı Türkiye’nin toprağı olarak sayılacaktı. Türkiye-Suriye sınır hattı tespit ediliyordu. Kilikya, Bağdat demir yolunun büyük kısmı Türkiye sınırları içinde kalıyordu. (Madde 8) Fransa imtiyaz talep etse egemenliğimizi sınırlayacak önemli bir imtiyaz verilmemiştir ancak İskenderun’un Suriye’ye terk edilmesi bizim için önemli bir fedakarlıktı. Fransa ile anlaşmak için o zamanlarda katlanılması gereken bir zorunluluktu.

Ankara Antlaşması ile bu İtilaf-name özellikle İngiltere ve Fransa arasındaki görüş ayrılığını iyice kışkırtan bir sebep olmuştu. Aynı zamanda Fransa’nın Ankara Hükümeti’ni resmen tanıması demekti. Bu İtilaf-nameden bir hafta sonra Kazım Karabekir tarafından Türkiye adına Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan ile bir antlaşma imzalanmıştı. Bu üç devlet, Mart 1921’de imzalanan Moskova Antlaşmasındaki doğu sınırını teyit ve kabul etmişlerdi. Ocak 1922’de de aynı antlaşma Ukrayna ile de imzalanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap