İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Osmanlı Imparatorluğu
  3. Bucaş Antlaşması

Bucaş Antlaşması

bucas-antlasmasi

Lehistan ile Hotin Antlaşması’nı imzalayan Osmanlı Devleti arasında devam etmesi gereken bir barış süreci söz konusu olmuştu. Bu barış, yaklaşık 50 yıl kadar devam etmiş ancak sonrasında Lehistan’ın Osmanlı Devleti himayesinde bulunan Ukrayna Kazaklarına yapmış olduğu bir saldırı ile bozulmuştu. Ukrayna Kazakları, yapılan saldırı sonucunda Osmanlı Devleti’nden yardım talebinde bulundular. Yardım talebinin üzerine Sultan Dördüncü Mehmet ile Köprülü Fazıl Ahmet Paşa 1672 tarihinde bir sefere çıkmaya karar verdiler. Lehistan üzerine yapılan seferler de Osmanlı Devleti, büyük zaferler elde ediyordu. Seferlerin hepsinde mağlup duruma düşen Lehistan en sonunda dayanamadı ve Osmanlı Devleti ile bir barış antlaşması imzalamak istediğini belirtti. Bu istek üzerine 1676 tarihinde Lehistan ile Osmanlı Devleti arasında Bucaş Antlaşması imzalandı.

Bucaş Antlaşması’nın Önemi Nedir?

Osmanlı Devleti’nin tarihi açısından son derece önemli olan Bucaş Antlaşması sayesinde Osmanlı, topraklarını daha da genişletme şansı elde etmiştir. Söz konusu antlaşma sayesinde Osmanlı Devleti, Batı’daki en geniş sınırlara ulaşmıştır. Yani Osmanlı’nın Batı’daki en geniş sınırlarına ulaştığı antlaşma olması açısından Bucaş Antlaşması’nın önemi büyüktür. Ayrıca bunların yanında Bucaş Antlaşması; Osmanlı Devleti’nin toprak kazandığı son antlaşma olduğu için de büyük bir önem taşımaktadır.

Bucaş Antlaşması Maddeleri

Lehistan Devleti, Osmanlı Devleti’nin düşmanı olan devletlere hiçbir yardımda bulunmayacak.
Lehistan’ın olan Podolya, bu antlaşmayla birlikte Osmanlı Devleti’ne bırakılacaktır.
Lehistan, Kırım Han’ına verdiği vergiyi ödemeye devam edecek.
Lehistan her sene 22.000 altın Osmanlı Devleti’ne ödemeyi kabul edecek.
Podolya’da yer alan palangalar tamamen Osmanlı Devleti’ne bırakılacak.
Kazak Hatmanı Doreşenko, Leh kuvvetlerini tahliye edecek ve Ukrayna’ya sahip olacak.

Lehistan, antlaşmada yer alan 22.000 altın ödeyeceği maddeyi kabul etmeyince Osmanlı Devleti Lehistan üzerine sefere çıktı ve bu sefer dört yıl sürdü. Çok sayıda kalesini kaybeden Lehistan Podolya ve Ukrayna’yı geri isteyerek bir antlaşma öne sürdü. Lehistan’ın istediği antlaşma Osmanlı tarafından kabul edilmedi. Bu esnada Köprülü Fazıl Ahmet Paşa’nın yerine İbrahim Paşa Lehistan serdarlığına tayin oldu. İbrahim Paşa’nın fetihleri üzerine Lehistan tekrar bir antlaşma isteğinde bulundu. Bu istek üzerine antlaşmada yer alan 22.000 altın maddesi çıkarıldı ve diğerleri aynı şekilde kabul edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap