İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Türk Ülküsü nedir? Türkler yeniden büyük devlet olabilir mi?

Türk Ülküsü nedir? Türkler yeniden büyük devlet olabilir mi?

Türk ülküsü nedir?, Türk ülküsü birer hayal midir? Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Türk ülküsü hakkında yorumu ve daha fazlası

turk-ulkusu-2
1

Türk ülküsü, Dünya bir çarpışma alanıdır. İnsanlar, birbirleri ile savaşır bu savaş sonucunda kazananlar refaha ve bolluğa, kaybedenler ise sefalet ve kaosa sürüklenir. Dünya, dört buçuk milyar yıldır var olmak ile birlikte, savaş ve barış üzerine kurulmuş, çoğunluğu savaş ile geçen yıllardan sonra, kısa süreli barış antlaşmaları ve ateşkesler imzalanmıştır. Bazen kazananlar aslında kaybetmiş, kaybedenler ise kazanmıştır. Dünya tarihinde savaşlar hep kan ve zeka ile olmuştur. Zeka, bireyin en önemli unsurudur. Zeka kimi zaman bir kılıç bütün orduları dize getirmiş, kimi zaman bir kalem bütün devletleri yıkmıştır.

Tarihimizden Örnekler

1.Süleyman’ın Mohaç Meydan Muhaberesinde yaptığı “Kurt Kapanı” bir diğer adı ile “Turan Taktiği” ile kısa bir sürede, Macar ordusu kapana kıstırılmış ve yok edilmiştir. 1.Süleyman bunu düşünecek bir zekaya sahip olmasaydı belki tarih daha farklı yazılırdı. Büyük Milletler büyük işler başarmak için çabalarlar. Bir ulusun büyük olma gayesine “ülkü” denir. Ülküsüz insanlar birer hayvan gibidir. Sadece hayatta kalmak ve yaşamak için çabalarlar. İnsanları hayvanlardan ayıran tek özellik irade, akıl ve ülküdür. İrade ve aklı bir kenara bırakacak olursak, ülkü insanlar için en temel vazgeçilmezlerimizdendir. Ulusların kuruluş amacı da bir ülkü üzerinedir. Örnek verecek olursak, Osmanlı İmparatorluğu cihan hakimiyeti olan “Kızılelma” üzerine kurulmuştur. Dört farklı kıtaya hüküm süren, gittiği her yerde adalet ve huzuru tesis eden cihan imparatorluğu, “Kızılelma” ülküsünü gerçekleştirmiştir. Bizim de bir ülkümüz var “TÜRK ÜLKÜSÜ”.

Ülkü, gelecekten ve geçmişten birtakım fedakarlıklar ister. Geçmişten, bilgi ve tecrübe, gelecekten ise kan ve can. Ülkü’ye can ve kan feda edilmeden ulaşmak günümüz şartlarında birer hayal. Bir bireyin, kendi ulusu için canını vermesi, o bireyin ulusuna inanması ve sevmesine bağlıdır. Bir bireyin, ulusunu sevmesi ve o inanması ise tarihi ve kültürleri ile olur. 20. Yüzyılda Araplar, İngilizlere kafa tutması birer ülkü örneğidir. Maddi açıdan, İngilizlerden kötü bir durumda olan Arapların, manevi anlamdaki gücü, maddi güce daha baskın bulunmakta. İngilizler, bu tutum karşısında sesini çıkaramıyor, suçsuz subayların ve insanların öldürülmesine tepki veremiyordu.

Türk Ülküsü birer hayal midir ?

Türk ülküsü, geçmişte çok defa gerçekleşmiş ve sonunda ise Türk Milletini bay ve mutlu kılmıştır. Günümüz şartlarında, Türk Ülküsü neden gerçekleşmesin? Hayal olsaydı, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir gün Tüm Türk Devletleri Çin Seddinde Buluşacağız” sözünü hayal olarak mı kabul edeceğiz ? Hayır, Mustafa Kemal ATATÜRK, bir Türkçü idi ve Türk Ülküsüne kendisini adamıştı.

Yorum Yap

Yorum Yap