İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Antlaşmalar ve Konferanslar
  3. Uşi (Ouchy) Antlaşması nedir maddeleri nelerdir?

Uşi (Ouchy) Antlaşması nedir maddeleri nelerdir?

Uşi antlaşması 18 Ekim 1912 tarihinde İtalya ile Osmanlı Devleti arasında, Trablusgarp  Savaşı sonunda imzalanan antlaşmadır.

Uşi (Ouchy) Antlaşması nedir maddeleri nelerdir

Uşi antlaşması 18 Ekim 1912 tarihinde İtalya ile Osmanlı Devleti arasında, Trablusgarp  Savaşı sonunda imzalanan antlaşmadır.

Trablusgarp’a İtalyan kuvvetlerinin saldırması üzerine Osmanlı Devleti, bu bölgeye askeri birlikler göndererek, İtalyanlarla savaştı. Balkan Savaş’ının çıkması üzerine, Osmanlı Devleti barış istemek zorunda kaldı. Barış antlaşması, İsviçre’de Lozan şehri yakınındaki Uşi (Ouchy) bölgesinde imzalanmıştır. Yapılan antlaşma neticesinde, Trablusgarp ve Bingazi’ye tam bir özerklik tanındı. Osmanlı Devleti, burada bulunan askeri birliklerini geri çekti. Böylece İtalya, Trablusgarp ve Bingazi’yi topraklarına rahatlıkla dahil edecekti. Buna karşılık İtalya, Rodos ve çevresindeki 12 Ada‘yı geri veriyordu. Ancak, Balkan Harbi başladığından, savaşın sonuna kadar bu adalar, İtalyanların elinde kaldı.

Uşi antlaşmasının başlıca maddeleri şunlardı:

1. Trablusgarp ve Bingazi’ye tam bir muhtariyet (özerklik) tanınmıştır.

2. Trablus ve Bingazi, yeni kanun ve özel düzenle yönetilecektir.

3. Trablus ve Bingazi’de Osmanlı Devletinin çıkarlarını, padişah adına naibü’s-sultan olarak tayin edilen kimse     koruyacak; dinî ve adlî işler, padişah tarafından seçilecek kadılar eliyle yürütülecektir.

4. Kadı ve Naibü’s-Sultan’ın maaşları, Osmanlı maliyesince ödenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)